ბჰარათის უმაღლესი განათლებისა და კვლევის ინსტიტუტი
BIHER 1984 წელს დაარსდა, როგორც ბჰარათის მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების ინსტიტუტი და 2002 წლის ივლისში ინდოეთის UGC-მ უნივერსიტეტის სტატუსი მიანიჭა. დაწესებულება მოიცავს ექვს კამპუსს ტამილნადუსა და პუდუჩერიში და მასპინძლობს თითქმის 10,000 სტუდენტს ინჟინერიის, მედიცინის (მათ შორის სტომატოლოგიის, ექთნობის, ფიზიოთერაპიის), მენეჯმენტის, სამართლის, მეცნიერებისა და ჰუმანიტარული მეცნიერებების მიმართულებით.
BIHER-ს აქვს მნიშვნელოვანი საერთაშორისო აკრედიტაციები, მათ შორის პირველი ABET აკრედიტაცია კერძო ინდური უნივერსიტეტისთვის, NAAC, NBA და ISO სერთიფიკატებთან ერთად. უნივერსიტეტი ხელს აწერს 350-ზე მეტ საერთაშორისო ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმს, რომელიც ხელს უწყობს პერსონალისა და სტუდენტების გაცვლით პროგრამებში ჩართვას, კვლევით თანამშრომლობას და სტაჟირების პროგრამებს.
ალტე უნივერსიტეტსა და ბჰარათის უმაღლესი განათლებისა და კვლევის ინსტიტუტს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმია გაფორმებული. თანამშრომლობა საერთაშორისო გამოცდილების მიღების კუთხით მრავალმხრივ შესაძლებლობებს სთავაზობს სტუდენტებს, აკადემიურ და ადმინისტრაციულ პერსონალს, კერძოდ: გაცვლითი პროგრამების, ერთობლივი კვლევითი პროექტების ორგანიზებას, სასწავლო მასალებისა და ლიტერატურის გაცვლას, ერთობლივი პროგრამების განვითარებას.

Bharath institute of higher education and research
Bharath University originated in 1984 as Bharath Institute of Science & Technology and was granted deemed university status in July 2002 by India’s UGC. The institution spans six campuses in Tamil Nadu and Puducherry and hosts nearly 10,000 students across engineering, medicine (including dentistry, nursing, physiotherapy), management, law, science, and the humanities.
BIHER holds notable international accreditation, including the first ABET accreditation for a private Indian university in 2018, along with NAAC, NBA, and ISO credentials. It has over 350 global MoUs, supporting faculty and student exchange, research collaborations, and internship programs. Its modern research centres span fields from digital forensics to nanomaterials, underscoring its commitment to innovation and practical education.
A Memorandum of Understanding has been signed between Alte University and BIHER. The collaboration offers diverse opportunities for students, academic, and administrative staff to gain international experience. The agreement between the universities will facilitate the organization of exchange programs for academic staff and students, joint research projects, exchange of teaching materials and literature, as well as the development of joint academic programs.