გამოყენებითი კვლევების კონკურსის გამარჯვებულმა 63,600 ლარის ოდენობის დაფინანსება მოიპოვა
ალტე უნივერსიტეტის კვლევების ხელშეწყობის და პროექტების განვითარების დეპარტამენტის მხარდაჭერით გამოყენებითი კვლევების ყოველწლიური კონკურსი ჩატარდა, რომლის  გამარჯვებულიც წელს ანი გეჯაძე გახდა. ანიმ თავისი პროექტის განსახორციელებლად ალტე უნივერსიტეტისგან 63,600 ლარის ოდენობის დაფინანსება მოიპოვა.
მისი პროექტი ეხებოდა AI-ის გამოყენების პრაქტიკების ოპტიმიზაციას სტუდენტური მოტივაციის შესანარჩუნებლად. პროექტის მიზანია  AI-სგან დამოუკიდებელი აზროვნების და მოტივაციის გაძლიერების მოდელის შემუშავება.
კვლევის ფარგლებში დაგეგმილია სტუდენტების AI ინსტრუმენტების გამოყენების პრაქტიკის ანალიზი, მოტივაციის დინამიკის შესწავლა ტექნოლოგიურ გარემოში და რეკომენდაციების შემუშავება იმ მიზნით, რომ ხელოვნური ინტელექტის გამოყენებამ არ შეამციროს სტუდენტთა ინტელექტუალური დამოუკიდებლობა.
გამოყენებითი კვლევების კონკურსი მიზნად ისახავს ისეთი კვლევების დაფინანსებას, რომლებიც მიმართულია ახალი ცოდნის შექმნასა ან არსებული ცოდნის პრაქტიკულ გამოყენებაზე კონკრეტული პრობლემების გადასაჭრელად. ალტე უნვერსიტეტი მომავალშიც გააგრძელებს მსგავსი ინიციატივების მხარდაჭერას.

With the support of Alte University’s Research Promotion and Project Development Department, the Annual Applied Research Competition was held, and this year’s winner was Ani Gejadze. Ani received funding of GEL 63,600 from Alte University to implement her project.
Her project focuses on optimizing the use of AI practices to maintain student motivation. The aim of the project is to develop a model that strengthens independent thinking and motivation without overreliance on artificial intelligence.
Within the framework of the research, the project will analyze students’ practices of using AI tools, examine motivation dynamics in a technological environment, and develop recommendations to ensure that the use of artificial intelligence does not reduce students’ intellectual independence.
The Applied Research Competition aims to support studies that are focused on creating new knowledge or on the practical application of existing knowledge to address specific challenges.